Menu

Realizovat projekt „Živa – Bylinková školička pro děti“

14.10.2015 - Pro druhé
Realizovat projekt „Živa – Bylinková školička pro děti“

Živa – Bylinková školička pro děti je snem, který ke mně přišel letos na jaře po přečtení knihy Anastasia (V. Megre). Sen byl od počátku jasný: umožnit dětem v mateřských školách, příp. na prvním stupni škol základních, pěstovat si na školním pozemku své vlastní rostlinky. Ukázat jim, jak z malého semínka vyroste rostlina, která má opět semena. Naučit je čekat na plody své práce. Dát dětem možnost pochopit, že všechno, co potřebujeme ke své obživě, se rodí v přírodě, roste z půdy (a nevyrábí se v hypermarketu, jak si dnes některé děti myslí). Naučit nejmenší děti poznávat léčivé rostliny, umět je pěstovat, hledat ve volné přírodě a užívat je preventivně i při různých onemocněních.

V květnovém časopise Meduňka vyšel článek o Školičce s výzvou, že hledám „spřízněné duše“. Netušila jsem, že se mi ozve téměř třicet žen z různých míst naší země a nabídne nezištně svoji pomoc. Dalším krokem pak bylo osobní setkání sedmi z nás v bylinkové zahradě Lékařské fakulty MU v červnu. A přišly další nápady a inspirace.

Nyní vzniká publikace, která je určena pedagogům mateřských (příp. základních) škol. Můj text je bohatě doplněn fotografiemi z pěstování bylin dětmi v některých školkách, příběhy z práce s dětmi, pohádkami týmu „spřízněných duší“.

Share

Snílek: Lenka

Štítky: , ,

One thought on “Realizovat projekt „Živa – Bylinková školička pro děti“

Lída

Velmi pěkné,knihu jsem sice nečetla,ale asi máme naprosto stejné sny.V létě jsem organizovala takový minitábor pro děti s poznáváním bylinek a různých rostlin,které lze v různých situacích různě použít.Máme herbáře s návody a nějak vnitřně doufám,že každé prázdniny přibudou další listy.Děti jsou zahlceny spoustou všelijakých informací,ale neumí ještě vybírat,které poznatky jsou opravdu praktické pro jejich život,což je myslím pro budoucí generaci škoda.V takové školce bych taky ráda pracovala,ale připadá mi těžko realizovatelná v našich podmínkách. Hodně zdaru při tvorbě publikace…Lída

Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *